Zyfia - szkoła, centrum nurkowania Warszawa
Nasi nurkowie
Artur

Swoją przygodę z nurkowaniem zacząłem 2015 roku gdy byłem na wakacjach w Egipcie. Nurkując zobaczyłem zupełnie inny świat niż ten który mnie otacza. Z bliska widziałem wszystko to czego nie mogłem dostrzec pływając na powierzchni. Zrobiło to na mnie piorunujące wrażenie i wiedziałem, że to będzie moje hobby. Ukończyłem kurs podstawowy OWD ale wiedziałem, że to jeszcze nie to, co chcę osiągnąć. Chciałem iść dalej więc zdawałem dalsze kursy by finalnie osiągnąć stopień instruktora.

Uwielbiam zarażać ludzi swoją pasją i pokazywać im piękno świata podwodnego. Mam indywidualne podejście do każdego niezależnie od tego czy jest dzieckiem czy dorosłym.

Email: artur@zyfia.pl
Telefon: 791 531 518

Automat do nurkowania pod wodą co to takiego?

Kategoria: 
Blog
 | Autor:
 artur 
| Data wpisu: 24 stycznia 2020

Nurkowanie

Automat oddechowy to jeden z najważniejszych elementów naszego sprzętu do nurkowania, jest to urządzenie, które dostarcza powietrze nurkowi pod wodą. Ludzie wciąż chcą coś nowego odkrywać na lądzie i tak samo pod wodą. W tym celu skonstruowano aparat oddechowy. Którego zadaniem jest jak najdłuższe, bezpieczne przebywanie człowieka pod wodą. Na początku wykorzystywano: pompy lub butle dostarczające powietrze z powierzchni. Układy o obiegu zamkniętym, o różnych czynnikach oddechowych i sposobach oczyszczania go z dwutlenku węgla. Finalnie w 1943 roku został skonstruowany automat przez francuskiego oficera marynarki Jacques Yves Cousteau – miłośnika oceanu i inżyniera Emila Gagnan.

To dzięki nim do dziś nurkowie oddychają pod wodą.

automat nurkowanie kurs szkolenie instruktor nurkowania

Wraz z głębokością zanurzenia zmienia się ciśnienie wody otaczającej nurka. W przybliżeniu, zwiększenie głębokości o 10 metrów powoduje wzrost ciśnienia o jedną atmosferę. Oznacza to, że na głębokości 20 metrów na ciało nurka działa ciśnienie 3 atmosfer. Aby człowiek mógł oddychać powietrzem z butli, musi być ono podawane pod ciśnieniem takim samym jak ciśnienie wody na danej głębokości. Płuca nie pokonają bowiem różnicy ciśnień większej niż ok. 0.2 – 0.3 atm.

Złotą zasadą podczas nurkowania jest ciągłe i powolne oddychanie.

Automat podaje powietrze pod odpowiednim ciśnieniem. Dzięki swojej konstrukcji, redukuje ciśnienie z zestawu butlowego do wartości na danej głębokości i podaje powietrze tylko podczas wdechu nurka. Ważne jest żeby oddychać powoli i nie przerwanie.

Ważną sprawą jest prawidłowy serwis tego urządzenia, oraz obchodzenie się z tym sprzętem co zwiększa nasze bezpieczeństwo pod wodą. W tym celu warto jest ukończyć kurs specjalista sprzętowy, który pomoże nam zrozumieć działanie automatu oddechowego.

Już dziś zapraszam wszystkich chętnych chcących pogłębić swoją wiedzę i umiejętności na kurs specjalista sprzętowy. Na którym bardziej przybliżymy Wam temat automatu do oddychania. Jego konstrukcję i serwis, oraz sprzęt do nurkowania.