Odkryj Nurkowanie Techniczne

Strona Główna / Odkryj Nurkowanie Techniczne

Odkryj Nurkowanie Techniczne

Głębokość, pływalność, nawigacja już Cię nie kręcą? 

Divemaster nie jest Twoim celem?

Znudziło Ci się nurkowanie?

NIEPRAWDA!

Nurkowanie dekompresyjne na nowo odkryje świat nurkowy dla Ciebie. Tajniki o których tylko słyszałeś/słyszałaś już nie będą tajemnicą. Nurkowanie 2-3 godziny poniżej 80m są do zdobycia. Nie wiesz czy to dla Cibie? Spróbuj, najwyższa pora. To dla Ciebie Tec40 lub Decompresion Diver. Od tej pory głębokość nie będzie barierą a czas zatrzyma się. 

Let's Learn to Dive & Get The Discount.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Tajemnicze skróty?

Dekompresja – zmiana ciśnienia z wysokiego na niskie w trakcie którego następuje proces usuwania gazów (głównie azotu) nagromadzonych w organizmie nurka podczas oddychania w warunkach podwyższonego ciśnienia.

Gazem najczęściej używanym do oddychania pod wodą jest powietrze – mieszanka tlenu i azotu. Wraz ze wzrostem głębokości na jakiej znajduje się nurek, gaz ten podawany jest przez automat oddechowy pod coraz większym ciśnieniem, równym ciśnieniu otaczającej wody. W takich warunkach następuje wzrost ilości azotu rozpuszczonego we krwi nurka oraz innych tkankach organizmu. Proces nagromadzenia się gazów jest różny w zależności od rodzaju tkanki.

Jeśli na skutek długiego lub głębokiego nurkowania w tkankach nurka znajdzie się duża ilość azotu, bezpośrednie wynurzenie na powierzchnię może spowodować powstanie w tkankach pęcherzyków azotu, które mogą spowodować zatory, niedotlenienie partii organizmu, czy rozerwanie tkanek (tzw. choroba dekompresyjna). Objawy mogą pojawić się bezpośrednio po gwałtownej dekompresji ale także po latach, np. w postaci kruchości kości.

Aby zapobiec negatywnym skutkom dekompresji konieczne jest spowolnienie wynurzenia, aby nagromadzony we krwi azot został usunięty z organizmu w procesie oddychania. W tym celu wykonuje się przystanki dekompresyjne wyznaczone za pomocą tabel dekompresyjnych lub komputera nurkowego.

W przypadku oddychania innymi niż powietrze mieszaninami, takimi jak np. nitrox albo trimix, zachodzi analogiczny proces, jednak przebieg (czas) nasycania organizmu oraz dekompresji jest inny.

 

CENTRUM NURKOWE ZYFIA

Prowadzimy kursy nurkowe i szkolenia dla dzieci i dorosłych. Naszym głównym celem jest dobra zabawa i bezpieczeństwo podczas zajęć szkolimy w Padi SSI