Doskonała pływalność. Co to jest? - ZYFIA
Nasi nurkowie

Ola Instruktor Padi

Nurkowanie jest moją pasją, uwielbiam szkolić i dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem nurkowym. Jestem instruktorem z empatią, zabieram pod wodę i pokazuje podwodny świat, tym którzy maja lęk przed wodą. Cierpliwość i uśmiech to moje motto podczas szkoleń nurkowych.

Email: ola@zyfia.pl
Telefon: +48 792 531 518

Artur Staff instruktor Padi

Swoją przygodę z nurkowaniem zacząłem 2015 roku gdy byłem na wakacjach w Egipcie. Nurkując zobaczyłem zupełnie inny świat niż ten który mnie otacza. Z bliska widziałem wszystko to czego nie mogłem dostrzec pływając na powierzchni. Zrobiło to na mnie piorunujące wrażenie i wiedziałem, że to będzie moje hobby. Ukończyłem kurs podstawowy OWD ale wiedziałem, że to jeszcze nie to, co chcę osiągnąć. Chciałem iść dalej więc zdawałem dalsze kursy by finalnie osiągnąć stopień instruktora.

Uwielbiam zarażać ludzi swoją pasją i pokazywać im piękno świata podwodnego. Mam indywidualne podejście do każdego niezależnie od tego czy jest dzieckiem czy dorosłym.

Email: artur@zyfia.pl
Telefon: +48 791 531 518

Justyna Lorenc Divemaster Padi

Do nurkowania namówiła mnie córka, za co jestem jej bardzo wdzięczna. Już po pierwszych nurkowaniach wiedziałam, że chcę lepiej poznać podwodny świat i poszerzać moje umiejętności i kwalifikacje nurkowe. Jako divemaster z radością przekazuję moją pasję innym, którzy tak jak ja są zafascynowani tym, co dzieje się pod powierzchnią – w zimnych i tych cieplejszych wodach. 

Email:
Telefon:

Piotr Madoń Divemaster Padi

Jako dziecko, przeczytałem że wody naszej planety są równie niezbadane jak kosmos a ponieważ nie lubię latać, zszedłem pod wodę…. i tak już pozostało, zakochałem się i niech ta miłość trwa wiecznie. Uważam że każdy powinien spróbować nurkowania, nie każdy je pokocha, wielu polubi ale nieliczni uzależnią się od tego – postaramy się pokazywać wam, jak bezpiecznie się uzależnić.

Email:
Telefon:

Co nas wyróżnia:

  • indywidualne podejście do każdego kursanta
  • pokłady cierpliwości
  • dużo pozytywnej energii
  • nurkowanie jest naszą pasją
  • uwielbiamy szkolić i zarażać innych naszą pasją
  • pomagamy spełniać marzenia o nurkowaniu
Email: sklep@zyfia.pl
Telefon: + 48 536 531 518

Doskonała pływalność. Co to jest?

Kategoria: 
Blog
 | Autor:
 Artur Piątkowski 
| Data wpisu: 23 kwietnia 2020

Zaczynając swoją przygodę z nurkowaniem należy zwrócić uwagę na kilka problemów które bardzo często mogą okazać się przeszkodami w dalszym rozwijaniu tego hobby. Jak wiadomo, zacząć nurkować może prawie każdy. Pisząc „prawie” mam na myśli osoby które mają poważne problemy zdrowotne które nie pozwolą na to aby móc cieszyć się w pełni jakże fascynującą podwodną przygodą. Wiek nie ma w tym sporcie znaczenia, młodszy bądź starszy może śmiało schodzić pod wodę. Zatem jakie problemy możemy napotkać? Jednym z nich jest trudność w opanowaniu doskonałej pływalności. W tym artykule postaram się przybliżyć wam ten temat. 

Doskonałą pływalnością nie nazywa się umiejętności pływania. W takim razie, czym się charakteryzuje? Jest to nic innego jak zawiśnięcie pod wodą na jakiejś głębokości w bezruchu nie trzymając się niczego, jak również utrzymanie stałej pozycji tzw. „żabki nurkowej”. Na wielu forach internetowych dotyczących nurkowania znaleźć można artykuły w których jest napisane, że potrzeba do tego dobrej jakości sprzęt. Jak najbardziej jest to prawdą ponieważ nie uda nam się osiągnąć tego samego ze sprzętem marnej jakości ale jest również druga strona medalu. Można przytoczyć powiedzenie „Nie sprzęt, a technika uczynią z ciebie dobrego zawodnika”. Wszystkie nasze umiejętności rozwijamy cały czas, czyli głównym kluczem do osiągnięcia naszych celów jest trening. 

Najlepiej zacząć od ćwiczeń w domu. Kładziemy się na brzuchu, unosimy lekko nogi do góry i staramy się klasnąć stopami. Fachowo nazywa się to „frog kick” bo jest to bardzo podobne do pływania dobrze wszystkim znaną żabką. Potem, warto jest udać się na basen w celu sprawdzenia ile jesteśmy w stanie przepłynąć w płetwach bez odpoczynku. Jeżeli nie uda się przepłynąć 200 metrów (około 10 długości przyjmując, że basen ma 25 metrów) to trzeba poćwiczyć. Wartość minimalna to 500 metrów więc trzeba naprawdę dużo poświęcić czasu na ćwiczenia. Nauka tego następuje w trakcie kursu podstawowego OWD lecz idealne opanowanie tego manewru pozwoli nam w pełni korzystać z frajdy nurkowania. 

Prawidłowo nurkując, należy pozostać w pozycji poziomej. Nie ruszać rękami, nie opadać w dół i nie unosić się ku górze. Ta specjalizacja pozwoli wam rozwinąć swoje umiejętności jak i zdobyć wiedzę na ten temat.