Doskonała pływalność. Co to jest?

Strona Główna / Blog / Courses Detail

Zaczynając swoją przygodę z nurkowaniem należy zwrócić uwagę na kilka problemów które bardzo często mogą okazać się przeszkodami w dalszym rozwijaniu tego hobby. Jak wiadomo, zacząć nurkować może prawie każdy. Pisząc „prawie” mam na myśli osoby które mają poważne problemy zdrowotne które nie pozwolą na to aby móc cieszyć się w pełni jakże fascynującą podwodną przygodą. Wiek nie ma w tym sporcie znaczenia, młodszy bądź starszy może śmiało schodzić pod wodę. Zatem jakie problemy możemy napotkać? Jednym z nich jest trudność w opanowaniu doskonałej pływalności. W tym artykule postaram się przybliżyć wam ten temat. 

Doskonałą pływalnością nie nazywa się umiejętności pływania. W takim razie, czym się charakteryzuje? Jest to nic innego jak zawiśnięcie pod wodą na jakiejś głębokości w bezruchu nie trzymając się niczego, jak również utrzymanie stałej pozycji tzw. „żabki nurkowej”. Na wielu forach internetowych dotyczących nurkowania znaleźć można artykuły w których jest napisane, że potrzeba do tego dobrej jakości sprzęt. Jak najbardziej jest to prawdą ponieważ nie uda nam się osiągnąć tego samego ze sprzętem marnej jakości ale jest również druga strona medalu. Można przytoczyć powiedzenie „Nie sprzęt, a technika uczynią z ciebie dobrego zawodnika”. Wszystkie nasze umiejętności rozwijamy cały czas, czyli głównym kluczem do osiągnięcia naszych celów jest trening. 

Najlepiej zacząć od ćwiczeń w domu. Kładziemy się na brzuchu, unosimy lekko nogi do góry i staramy się klasnąć stopami. Fachowo nazywa się to „frog kick” bo jest to bardzo podobne do pływania dobrze wszystkim znaną żabką. Potem, warto jest udać się na basen w celu sprawdzenia ile jesteśmy w stanie przepłynąć w płetwach bez odpoczynku. Jeżeli nie uda się przepłynąć 200 metrów (około 10 długości przyjmując, że basen ma 25 metrów) to trzeba poćwiczyć. Wartość minimalna to 500 metrów więc trzeba naprawdę dużo poświęcić czasu na ćwiczenia. Nauka tego następuje w trakcie kursu podstawowego OWD lecz idealne opanowanie tego manewru pozwoli nam w pełni korzystać z frajdy nurkowania. 

Prawidłowo nurkując, należy pozostać w pozycji poziomej. Nie ruszać rękami, nie opadać w dół i nie unosić się ku górze. Ta specjalizacja pozwoli wam rozwinąć swoje umiejętności jak i zdobyć wiedzę na ten temat.

CENTRUM NURKOWE ZYFIA

Prowadzimy kursy nurkowe i szkolenia dla dzieci i dorosłych. Naszym głównym celem jest dobra zabawa i bezpieczeństwo podczas zajęć szkolimy w Padi SSI